Son yol uyutma! Can dostların yasasında son viraj: Sokağa atana 50 bin TL ceza…

Ayşegül Kahvecioğlu / ANKARA – AK Parti, sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili düzenleme hazırlığında son viraja girdi. Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde AK Parti grubu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuyu tekrar görüştü. Yasa çalışmasıyla ilgili son durumu soran Erdoğan’a, teklif yazım aşamasına geçildiği bilgisi verildi. Önümüzdeki hafta sonuna kadar Erdoğan’a son hali sunulacak teklif metninin, AK Parti MYK toplantısında son bir kez daha değerlendirilmesi planlanıyor.

Yeni para cezaları

Milliyet’in ulaştığı bilgilere göre, teklif metnine eklenen maddelerle yeni para cezaları gündeme gelecek. Buna göre, son olarak Şanlıurfa’da yaşanan olayda olduğu gibi sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek. Bunların yanı sıra, hayvanları sahiplenip sokağa atanlara yönelik mevcut 5 bin TL’lik para cezası da artırılarak, 50 bin TL’ye çıkarılacak.

Geri adım yok

Yasa teklifine göre “sahipsiz sokak hayvanı” tanımı yapılarak “köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması” belli hükümlere bağlanacak. Vatandaş tarafından şikâyet edilen, belirli yerlerde bulunan çeteleşmiş, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak. Mahallelerde, vatandaşlar tarafından bilinen ve beslenen zararsız köpekler ise kısırlaştırılmak şartıyla sokakta kalmaya devam edecek. Toplanan sokak köpekleri arasında barınak koşullarında yaşamını devam ettiremeyecek durumda hasta ve saldırgan olanlara ve 1 ay içinde sahiplendirilmeyenlere “ötenazi (iğneyle uyutma)” uygulanacak. Sahiplendirilen hayvanlar ise çiple takip edilecek.

Yasanın “denetim”le ilgili maddesinde mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesini artıracak. Bu kapsamda, sahiplendirme, kısırlaştırma ve hayvan barınağı için güçlü destekler verecek.

‘Amaç, sokak güvenliği’

AK Parti kurmayları, saldırgan hayvanların sahiplendirilmesi konusundaki tartışmalarla ilgili şunları söyledi: “Barınakta rehabilite edilemeyen hayvanlara ötenazi uygulayacağız. ‘Sahiplendirilmeyecek’ yerine, ‘barınakta barınma imkânı kalmayan’ diye bir ifade kullanacağız. Öncelikli amaç sokak güvenliği. Bu hayvanların toplum sağlığını tehdit etmesini önlememiz lazım.”

Yasa teklifinin Meclis tatile girmeden TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanıyor. AK Parti kurmayları, teklifin Genel Kurul görüşmelerinin ise yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim’den sonraya kalabileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir